Ossi Kokko

Ossi Kokko. Kuva: Gary Wornell

Ossi Kokko

tutkija, FT
Curriculum vitae

Sähköposti: ossi.kokko[at]finlit.fi
Puhelin: +358 (0)40 358 0517

Erikoisalueet:

 • suomen murteet, erit. kaakkoismurteet
 • 1800-luvun kirjasuomi, erit. Aleksis Kiven kieli
 • geneettinen kritiikki, erit. Aleksis Kiven käsikirjoitusten genetiikka

Ossi Kokko toimii tutkijana Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran Edith – suomalaisen kirjallisuuden kriittiset editiot -yksikössä, jossa toimitetaan kirjamuotoisia ja digitaalisia tieteellisiä editioita suomalaisen kirjallisuuden klassikkoteoksista.

Tällä hetkellä Edith-yksikössä laaditaan kriittisiä editiota Aleksis Kiven teoksista ja Kokon päävastuualueet niissä ovat lingvistiikkaan ja tekstien etablointiin liittyvät tehtävät. Kokko on osallistunut jo valmiisiin Nummisuutarit-editioihin (painettu kirja 2010, verkkojulkaisu 2011), Kiven kirjeiden kriittiseen editioon (painettu kirja 2012) sekä Kullervo-editioon (painettu kirja 2014). Hän kuuluu myös Tekstuaalitieteiden sanasto -verkkojulkaisun (2010) toimitukseen.

Kokon akateeminen tausta on dialektologinen, erityisesti suomen itämurteisiin ja ennen kaikkea inkerinsuomen murteisiin keskittynyt. Väitöskirjassaan (2007) hän selvitti 1990-luvun inkerinsuomea ja inkerinsuomalaista yhteisöä kielen häviämisen kautta. Hän kuului myös Suurella sydämellä ihan sikana -fraasisanakirjan (2008) toimitusryhmään.

Nykyisin Kokko tutkii pääasiassa Aleksis Kiven kieltä ja on erityisesti kiinnostunut Kiven kielen monilähtöisyydestä (sis. murteet, kirjakieli, ruotsi). Sen lisäksi hänellä on vireillä tutkimushanke suomen nykyisistä kaakkoismurteista.

 

Keskeiset julkaisut:

 • Nummi, Jyrki (päätoimittaja) – Sakari Katajamäki – Ossi Kokko – Petri Lauerma – Juhani Niemi (toim.): Kivi, Aleksis, Kullervo. Näytelmä viidessä näytöksessä. Kriittinen editio. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran Toimituksia 1397, Tiede. Helsinki: SKS 2014.
 • Niemi, Juhani (päätoimittaja) – Sakari Katajamäki – Ossi Kokko – Petri Lauerma – Jyrki Nummi (toim.): Kivi, Aleksis, Kirjeet. Kriittinen editio. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran Toimituksia 1386, Tiede. Helsinki: SKS 2012.
 • Jyrki Nummi, Sakari Katajamäki, Ossi Kokko ja Petri Lauerma: Nummisuutarit. Komedia viidessä näytöksessä. Kriittinen editio. [On-line.] Helsinki: Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, 2011. Saatavissa: http://elias.finlit.fi/nummisuutarit/. URN: NBN:fi:sks-201105261000
 • Jyrki Nummi, Sakari Katajamäki, Ossi Kokko ja Petri Lauerma: Nummisuutarit. Komedia viidessä näytöksessä. Kriittinen editio. SKS, 2010.
 • Kirjallisuudentutkimuksen aikakauslehti Avain 3/2010. Tekstuaalitieteet (erikoisnumero). Toim. Sakari Katajamäki ja Ossi Kokko (arvostelupalstan osalta Mika Hallila ja Samuli Hägg).
 • Inkerinsuomen pirstaleisuus. Eräiden sijojen kehitys murteen yksilöllistymisen kuvastajana. Joensuun yliopiston humanistisia julkaisuja 48. Joensuu: Joensuun yliopisto 2007.
 • Muikku-Werner, Jantunen & Kokko: Suurella sydämellä ihan sikana. Suomen kielen kuvaileva fraasisanakirja. Helsinki: Gummerus 2008.
 • Kokko, I. Savijärvi & M. Savijärvi: Ennev vanhasii – Pohjois- ja Keski-Inkerin kieltä ja kohtaloita. Studia Carelica Humanistica 18. Joensuu: Joensuun yliopisto 2003.
 • "Loss and Maintenance of Linguistic Features in Language Attrition." – Language Contact, Variation, and Change. Studies in Languages 32: Joensuu 1998, s. 151–172.
 • "Nekotorye vyraženija daty v soveremennom ingermanlandskom finskom jazyke". – Jazyk i Narod - Sotsiolingvistitšeskaja Situatsija na Severo-Zapade Rossii. Sankt-Peterburg 2003, s. 47–55.